Úvodní strana | LOM PRAHA s.p. | Letiště PřerovEnglish

Úvod


Vítejte na vnitrostátním veřejném a mezinárodním neveřejném letišti vzniklém 1.10.2013 z původního vojenského letiště Přerov-Bochoř."Čím výše se vzneseme, tím menší připadáme těm, kteří neumějí létat.“ Friedrich Nietzsche

PROVOZNÍ DOBA LETIŠTĚ


1.dubna - 31.května
0700-1600 UTC
1.června - 30.září
0800-1700 UTC
1.října - 31.října
0700-1600 UTC

jinak na vyžádání 24 hodin předem.
V případě příletů a odletů mimo schengenský prostor na vyžádání 48 hodin předem ve dnech pracovního klidu.
Sledujte aktuálně vydaný NOTAM. Mohou probíhat výsadky AČR.

AKTUÁLNĚ


Informujeme Vás, že nepříjímáme proudová letadla. Důvodem je snížený brzdný účinek betonové dráhy 06/24. Děkujeme za pochopení.

V případě kontaminace na TWY´s a RWY´s (sníh, led), jsou všechny lety na LKPO zamítnuty.

NOVÝ CENÍK


Informujeme Vás, že od 1.6.2023 došlo ke změně ceníku za letištní poplatky a ostatní služby letiště Přerov.
Ceny jsou uvedeny v záložce "Pro piloty" - letištní poplatky a v záložce "Ostatní" - Ceník ostatních služeb.
Poplatky je povinen uhradit provozovatel letadla. V případě, že provozovatel není identifikován, je za provozovatele považován majitel letadla (předpis AIP GEN 4.1-1). Za poplatky vystavujeme fakturu nebo lze platit hotově pouze v Kč po předchozí domluvě.

PALIVO JET A-1


Informujeme Vás, že letecké palivo JET A-1 do všech typů vrtulníků a letounů s turbínovými motory je možné tankovat u hangáru EASY AVIATION s.r.o. (hangár JIH).
Tankování je zajištěno v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hod SELČ. Mimo pracovní dobu lze tankování zajistit po předchozí dohodě.
Platba kartou.

Řidiči ze STOČTYŘICETTROJKY trénovali jízdu s přístroji na noční vidění


Nemáte jízdu za tmy rádi? Máte pocit, že hůře vidíte, přemáhá vás únava a spánek? Abyste za volantem v noci lépe viděli, obvykle si stačí rozsvítit dálkové světla. Ale co když Vám dálkové nesvítí anebo je nemůžete použít? A co když vám nesvítí žádné světla a jste odkázáni pouze na světelný smog z měst či na svit měsíce? Orientaci a schopnosti jízdy v noci trénovali vojáci ze STOČTYŘICETTROJKY.
Místem cvičení vozidel ve zvláštním režimu, tedy nočních jízd, se v minulém týdnu stalo Letiště Bochoř. Pod vedením kapitána Mariana Bureše proběhly v rámci komplexní přípravy řidičů.
Jak potvrdil kapitán Marian Bureš, prostor letiště poskytuje jedinečné zázemí pro tento typ cvičení. „Letiště umožnilo výcvik jednotky na neosvětlené komunikaci bez dalšího provozu a tedy bez nutnosti uzavírat komunikaci. Výhodou prostoru je i absence světelného smogu či komunikace bez stromů a jakýchkoli překážek, jako jsou příkopy, kanály a podobně. Okruh je dostatečně dlouhý, tudíž nebylo problém cvičit jízdu v proudu za tmy v počtu čtrnáct nákladních vozidel a tří osobních terénních vozidel.“
Součástí výcviku byl samotný přesun z kasáren na letiště, manipulace s přístrojem pro noční vidění, ale i zatemnění vozidel.

S použitím přístroje pro noční vidění má řidič mnohem menší zorné pole, než poskytuje lidský zrak

Optický přístroj MUM (Multi-Use Monocular) umožňuje lidskému oku v noci vnímat bezprostřední okolí odstínem světle zelené barvy. MUM zesiluje zbytkové viditelné a neviditelné blízké infračervené světlo. K fungování tedy potřebuje měsíční svit nebo světlo hvězd. Řidiči musí proto přizpůsobovat rychlost vozidla vzhledem k měnícímu se aktuálnímu osvětlení v případě plujících mraků, stínů z budov či větví. Stejně tak si musí být vědomi nižšího dosahu a rozlišení, jež má přístroj v dešti, mlze, sněhu nebo kouři.
Pro správné fungování je zcela zásadní nasazení MUMu a připevnění na přilbu cvičícím do středu svého zorného pole.

Světelné maskování vozidel zabrání oslňování ostatních účastníků provozu

Nákladní vozidla Armády České republiky umožňují zapnutí nočního režimu, při kterém jsou vypnuty veškeré světelné zdroje, jako například brzdové světla. U osobních vozidel typu Land rover či UAZ tato možnost ovšem chybí. Vojáci proto museli vozidla připravit na noční jízdu nasazením zastíracích krytek světel, aby nedošlo k porušení taktické zatemňovací kázně.
„Noční jízdy jsou perfektní, v civilu si to člověk nemá šanci zkusit a otestovat svoje schopnosti,“ popisuje jeden z účastníků výcviku, kteří museli zvládnout trasu ztíženou zúženými průchody, slalomem, či průjezdy omezenou zatáčkou.
„Základní podmínkou taktického přesunu vozidel logistického zabezpečení při výstavbě zásobovacích míst je nenápadný, skrytý pohyb. Ten zaručí jedině naprostá tma,“ vysvětlil důležitost výcviku řidičů jízd v noci kapitán Marian Bureš.

Autor článku: rtm. Mgr. Petra Nováková

Autor fotografií: rtm. Radek Venglář

Výcvik AČR 24.-25.3.2021


Na konci měsíce března využil 143. zásobovací prapor Lipník nad Bečvou areál letiště Přerov k výcviku řidičů. Celkem deset příslušníků praporu úspěšně absolvovalo řidičský výcvik a získalo osvědčení k řízení vozidel ozbrojených sil skupiny V-C+E.
Přejeme jim co nejvíce najetých pohodových kilometrů bez nehod!

Výcvik jednotky sboru dobrovolných hasičů města Přerova


Dne 17.2. proběhl v areálu letiště Přerov výcvik sboru dobrovolných hasičů HZS jednotky Přerov za účelem zdokonalení jízdy v nepříznivých podmínkách (náledí a uježděný sníh).
Hasičům přejeme hodně úspěchů a co nejméně ostrých výjezdů.

Podporujeme české piloty, kteří se dobrovolně vydali do boje proti koronaviru v rámci projektu Piloti lidem


LOM PRAHA s.p. se zapojil do projektu Piloti lidem, jehož cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR do 2 hodin. V rámci tohoto projektu jsou všechny lety se zdravotnickým materiálem na letišti PŘEROV osvobozeny od přistávacích a souvisejících poplatků. Zároveň nabízíme bez poplatků krátkodobé uskladnění zdravotnického materiálu.
Tento skvělý projekt vznikl díky skupině dobrovolníků pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci státu s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé České republice. Více informací o projektu naleznete zde: https://pilotilidem.cz/

Prostory k pronájmu


Letiště Přerov Vám nabízí v areálu prostory k pronájmu. Více informací: Prostory k pronájmu

Změna způsobu platby na letišti


Od 6. 3. 2020 nelze na letišti Přerov (LOM PRAHA s.p.) platit v hotovosti. Veškeré platby vystavené LOM PRAHA s.p. lze hradit pouze bezhotovostně a to bankovním převodem. Jedná se i o letištní poplatky. Děkujeme za pochopení.

ZELENÁ PRO PROUDOVÁ LETADLA


Vážení piloti a obchodní partneři, informujeme Vás, že na našem letišti mohou nově přistávat proudové letouny. Letiště Přerov (LKPO) je nyní vybaveno světelnou sestupovou soustavou pro vizuální přiblížení (PAPI) ve směru 06 a 24.

V provozní době poskytujeme požární kategorii 2. V případě zvýšení požární kategorie na 3 a vyšší je nutné žádat o zajištění služby 24 hodin dopředu na e-mail provoz.lkpo@lompraha.cz, abychom mohli posílit hasiče a zajistit Vám tak požadované služby pro přílet a odlet.

Ceník je platný dle VFR příručky.

Provoz proudových letounů je povolen za podmínek schválených provozovatelem letiště. Důležitým faktorem je počasí.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

VFR NOC PRO VRTULNÍKY


Vážení piloti vrtulníků, máme pro Vás výbornou zprávu. Dva ze tří heliportů jsou nyní vybaveny světelnou soustavou a můžete tak využívat létání nejen přes den ale také v noci (VFR NOC). Žádost prosím zasílejte 24 hodin předem na e-mail provoz.lkpo@lompraha.cz.Děkujeme a těšíme se na Vás.


FOTO: Jan Vachek